QL24 najlepsze arty w sieci | Wymiary wanny – jakie będą odpowiednie?
15776
post-template-default,single,single-post,postid-15776,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
wanna z drzwiami

Wymiary wanny – jakie będą odpowiednie?

Z jednej strony, chcemy mieć możliwość wyciągnięcia się w niej, a z drugiej często ogranicza nas powierzchnia łazienki. Objętość wanny często zależy od jej kształtu, a duży wymiar zewnętrzny nie musi oznaczać dużo miejsca do kąpieli. Jak wymiary powinna mieć wanna, by było komfortowo i bezpiecznie?

Wanna do małej łazienki – postaw na kompromis

W małych łazienkach najczęściej montowane są wanny do ok. 140 cm długości i ok. 75 cm szerokości. Taki wymiar umożliwia w miarę wygodną kąpiel, a z drugiej strony nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Dostępne są też wanny krótsze, ale decydując się na taką, trzeba mieć na uwadze możliwe problemy z wychodzeniem z niej. Pewnym rozwiązaniem jest tu siedzisko. Taka wanna z jednej strony pewnie częściej będzie służyć jako prysznic, a z drugiej w razie potrzeby można w niej wygodnie wymoczyć stopy, ogolić nogi, czy dać dziecku możliwość zabawy w kąpieli.

Wanna do dużej łazienki – zaszalej z rozmiarem i kształtem

Duża łazienka to najczęściej też duże możliwości jej aranżacji. Do wyboru mamy klasyczne, prostokątne wanny, które mogą być długie nawet na 2m, a także wanny asymetryczne, okrągłe, czy wolnostojące. Wanny asymetryczne wyglądają bardzo elegancko, a jednocześnie dają większą powierzchnię kąpielową przy tej samej długości. Wanna trójkątna sprawdzi się też w mniejszych łazienkach, ale jej minimalne wymiary to 140×75, więc nie wszystkim będą odpowiadać. Wanny okrągłe zajmują stosunkowo najwięcej miejsca, a ich średnica wynosi przynajmniej 150 cm. Wanny okrągłe przywodzą na myśl luksus i głęboki relaks, ale by ją postawić zwykle potrzeba przyzwoitych rozmiarów pokoju kąpielowego, a nie zwykłej łazienki.

Wanna z drzwiami, wpuszczana w podłogę – rozwiązania na głębokość

Kolejnym wymiarem wanny, na który przy jej zakupie zwraca się mniejszą uwagę, jest głębokość. Tymczasem, istnieją sposoby, które nam pozwolą na poradzenie sobie z tym problemem, bo dla niektórych przekroczenie standardowego progu, może być nieosiągalne. Wanna z drzwiami to idealne rozwiązanie dla osób starszych, które nie podniosą nogi wysoko, lub zwyczajnie boją się upadku. Wanna z drzwiami, dzięki opcji otwierania, próg który trzeba przekroczyć ma na wysokości standardowego brodzika prysznicowego. Kolejnym rozwiązaniem jest wpuszczenie wanny w podłogę, jeżeli pozwala na to konstrukcja budynku. To rozwiązanie nie zmienia bezpośrednio głębokości wanny, ale pozwala na zmniejszyć różnicę poziomów, co będzie łatwiejsze do pokonania, zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych.