QL24 najlepsze arty w sieci | Samochody zastępcze – co warto wiedzieć gdy jesteś ich użytkownikiem?
15712
post-template-default,single,single-post,postid-15712,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Samochody zastępcze – co warto wiedzieć gdy jesteś ich użytkownikiem?

Jeżeli zdarzył nam się wypadek i jesteśmy pozbawienia możliwości korzystania z naszego pojazdu, to jeszcze nie oznacza, że do czasu naprawy będziemy skazani na komunikację miejską lub jazdę taksówką. Możliwe, że będziemy mogli skorzystać z pojazdu zastępczego oferowanego przez ubezpieczyciela. Jak to działa?

Brak samochodu, a odszkodowanie

Pamiętajmy o tym, że brak samochodu – jako taki – nie jest jeszcze szkodą, którą sprawca powinien naprawić. Jeżeli jednak poniesiemy wydatek związany z koniecznością wynajęcia samochodu używanego, ten koszt już należy traktować jako szkoda. Tak tez uznał Sąd Najwyższy, ale również Rzecznik Finansowy. Zawsze więc możemy domagać się zwrotu kosztów, jakie ponieśliśmy w związku z najmem samochodu zastępczego.

Nie może jednak dojść do sytuacji, kiedy rozbijamy małego Fiata, a jako samochód zastępczy wybieramy nowe Porsche. Szkoda, jaką ponieśliśmy w związku ze zdarzeniem nie sięga aż tak głęboko. W takiej sytuacji. przysługuje nam zwrot wydatków, ale w obrębie danej klasy pojazdu. Na ogół więc możemy liczyć na refundację samochodu w podobnym wieku i stanie technicznym. Towarzystwo ubezpieczeń ma prawo odmówić nam także wtedy, gdy użytkujemy samochód jedynie sporadycznie lub też nie wykorzystujemy go do celów zawodowych.

Problem z pozyskaniem samochodu zastępczego może pojawić się także wtedy, gdy posiadamy inny pojazd, którym moglibyśmy się przemieszczać. Wtedy samochód zastępczy jest nieuzasadniony ekonomicznie. Na szczęście ta reguła nie rozciąga się na konieczność korzystania z miejskiego źródła transportu.

Rozbiłem samochód zastępczy – Co teraz?

Nie ma problemu, jeżeli firma od której najmowaliśmy samochód zastępczy ma opłacone AC od danego rodzaju szkody. Wtedy szkoda będzie naprawiana z AC. Gorzej, jeżeli składka w tym zakresie nie została opłacona. Wtedy odpowiedzialność za uszkodzenie pojazdu poniesiemy zgodnie z treścią podpisanej umowy najmu pojazdu.

Używane samochody z gwarancją – Czy to ma sens?

Jeżeli poruszamy się po drogach samochodem używanym, to jeszcze nie powód, że nie możemy skorzystać z dobrodziejstw gwarancji. Na rynku od kilku lat funkcjonują firmy, które oferują sprzedaż ochrony dla samochodów używanych. Udzielenie gwarancji odbywa się po szczegółowej analizie historii szkodowej i historii napraw naszego pojazdu. Gwarant bierze pod uwagę jego rocznik, przebieg oraz stan techniczny, a następnie udziela gwarancji. Dzięki takim rozwiązaniom nie będziemy musieli ponosić kosztów napraw najczęściej występujących usterek, jakie mogą pojawić się po kolizji. Oczywiście nie odbiera nam to prawa do dochodzenia zwrotu kosztów z ubezpieczenia sprawcy szkody.