QL24 najlepsze arty w sieci | Przemysł odzieżowy – za co tak naprawdę kocha bawełnę?
15592
post-template-default,single,single-post,postid-15592,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Przemysł odzieżowy – za co tak naprawdę kocha bawełnę?

Każdy z nas bez wątpienia wie, że to właśnie czysta bawełna stanowi jeden z najczęściej wybieranych półfabrykatów w procesie produkcji odzieży. Z wykorzystaniem specjalistycznych technik osiągalne jest dziś utworzenie skomplikowanych splotów bawełny.

Cała prawda na temat pozyskiwania bawełny

Klasycznie bawełna jest czerpana z poszczególnych włókien roślin z grupy Gossypium, jakich to włókna stosowane są procesie produkowania tkanin i dzianin. Jest to z pewnością szczególnie efektywna roślina, bowiem woda ustanawia zaledwie 10% jej składu. Dzianina bawełniana przygotowywana jest za pomocą szczególnej obróbki poszczególnych włókien, które są filtrowane, bardzo często pozbawiane białka, mercerowane i uzupełniane pigmentami lub pozostałymi środkami usprawniającymi własności włókna. Wzorów najróżniejszych tkanin czy dzianin stworzonych na bazie bawełny jest naprawdę sporo: aksamit, sztruks, dżins – nie sposób wymienić je wszystkie!

Produkowanie tkanin – w czym tkwi ich sekret?

Każda dowolna dzianina bawełniana wykonywana jest za pomocą narzędzi służących do tkania. Techniczne krosna tkackie i urządzenia do produkcji przędzy w sposób wysoce szybki i sprawny przekształcają prostą bawełnę na tkaniny o odpowiednio różnorodnych cechach. W dalszych szeregach uzyskane tkaniny są poddawane farbowaniu, przerabiane i mieszane z pozostałymi tekstyliami.

Kupowanie tkanin niezbędnych do produkcji

Zakup może być realizowany z pomocą określonych instytucji zajmujących się tkaniem. Gwarantują one przeważnie bele różnego rodzaju materiałów o bardzo różnej długości i rozpiętości walca. Sprzedawcy rozdzielają dany materiał względem zestawu cech oraz ewentualnego zastosowania – konkretnego materiału używamy do produkcji koszul, a kompletnie innego do toreb wielokrotnego użytku, opakowań, czy też pokrowców. W celu znalezienia najwyższej klasy tkaniny z bawełny dobrze jest wybierać wyłącznie sprawdzone marki. W obrębie naszego kraju przemysł odzieżowy oraz dzianina bawełniana są bardzo popularne i tworzyły jeszcze do niedawna centralną część naszego przemysłu.