QL24 najlepsze arty w sieci | Pieluchy wielorazowe – co warto o nich wiedzieć?
15810
post-template-default,single,single-post,postid-15810,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
Pieluchy wielorazowe – co warto o nich wiedzieć?

Pieluchy wielorazowe – co warto o nich wiedzieć?

Podczas kompletowania rzeczy dla noworodka jednym z aspektów do zastanowienia z pewnością są pieluchy wielorazowe. Znajdują one ważne zastosowanie w codziennym życiu. Co warto o nich wiedzieć?

Pieluchy wielorazowe a aspekty ekologiczne

Niestety przypadło nam żyć w ciężkich czasach znacznych zamian klimatycznych. Zachodząca ewolucja przybliża nas coraz bardziej do kryzysu klimatycznego. Decydując się na rodzaj pieluchowania, warto uwiadomić sobie, że pielucha jednorazowa rozkłada się nawet sto lat. Świadomość rodziców jest coraz większa, dlatego te wielokrotnego użytku są coraz częściej wybieraną opcją ze względów ekologicznych. Ten wybór przyczynia się do dbania o otaczające nas środowisko, które jest przyszłością naszego dziecka.

Z czego składają się pieluchy?

Na pieluchy wielorazowe składają się dwa elementy. Główną część stanowi otulacz, w którym umieszcza się wkład wykonany najczęściej z mikropolaru. Powinien on zostać wymieniony po każdym oddaniu moczu. Zapewniamy dzięki temu komfort dziecka. Najważniejszą część pieluch można wymienić nawet po kilkukrotnej wymianie wkładu. Materiał, z którego są wykonane, należy do hipoalergicznej i miękkiej grupy tkanin, takich jak bawełna. Nie zawierają także wszelakich substancji chemicznych przyczyniających się do licznych alergii na skórze malucha. W odróżnieniu od modeli jednorazowych nie są dostępne w tak wielu rozmiarach. Wręcz przeciwnie – posiadają jedną wielkość. To rodzic decyduje o dopasowaniu pieluchy.

Pieluchy wielorazowe i ich zalety

Pierwszą zaletą jest z pewnością korzyść majątkowa, która dla świeżo upieczonych rodziców jest zdecydowanie ważna. Ich zakup nie generuje takich kosztów jak modele jednorazowe, mając na uwadze, że nowo narodzone dziecko zużywa ich średnio 12 w ciągu każdego dnia. Paczka wystarcza na bardzo krótki okres, natomiast decydując się na bycie ekologicznym, kupujemy je tylko jeden raz, a koszty wynikają z ich prania, które nie są wysokie, ponieważ nie zajmują one dużo miejsca, a można je prać razem z wszystkimi ubrankami. Kolejną zaletą jest ich bezpieczeństwo. Wykonane są z naturalnych materiałów, które bez środków chemicznych odprowadzają wilgoć. Stosowanie ich wymaga częstszego przewijania, dzięki czemu zapobiegamy odparzeniom pieluszkowym, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla dzieci z problemami skórnymi.

Wady wynikające z używania pieluch wielorazowych

Jak każdy wynalazek, pieluchy wielorazowe mają wady. Pierwszą z nich jest konieczność ich częstej zmiany. Jest to zarówno zaleta, jak i wada, ponieważ unikniemy odparzeń, natomiast dziecko podczas całej nocy nie wytrzyma w tym samym egzemplarzu. Trzeba je zmieniać. Może to wpłynąć na wybudzenie malucha i trzeba je ponownie usypiać, co jest bardzo uciążliwe dla rodziców w porach nocnych. Kolejną wadą jest częstotliwość prania. Jednorazowo trzeba liczyć się z dużym wydatkiem. Koszt to około 100 złotych za 3 sztuki. Chcąc bez problemu korzystać z nich, należy się zaopatrzyć w kilka takich zestawów. Ostatnią wadą jest temperatura, którą należy zastosować do prania. W celu usunięcia wszystkich bakterii temperatura podczas prania musi osiągać co najmniej 60 stopni. Nie wszystkie ubranka są przystosowane do prania w tak wysokich temperaturach, dlatego może zwiększyć zużycie prądu, wody i detergentów do prania. Mając na uwadze szereg zalet i wad już podczas kompletowania wyprawki, rodzice powinni zastanowić się nad rodzajem zakupionych pieluch dla malucha.