QL24 najlepsze arty w sieci | Na czym polega odrzucenie spadku?
15803
post-template-default,single,single-post,postid-15803,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
kancelaria adwokacka pabianice

Na czym polega odrzucenie spadku?

Nie zawsze przyjęcie spadku jest najlepszym rozwiązaniem, więc dobrze jest skonsultować się ze specjalistami zanim podejmie się konkretne decyzje, co zapewni sprawdzona na rynku kancelaria adwokacka Pabianice są miastem, w którym również można skorzystać z takich usług.

Uzyskanie spadku nie zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. Na pozostawionym przez zmarłego majątku mogą ciążyć długi. Spadkobierca może być zobowiązany do ich spłacenia. Z tego powodu odrzucenie spadku to rozwiązanie, które może okazać się bardzo przydatne. Dotyczy to takich sytuacji, gdy nie chce się korzystać ze spadkobrania. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że w przepisach prawa wskazane jest, że na odrzucenie spadku ma się 6 miesięcy od momentu uzyskania o nim wiedzy. W tym czasie w celu uniknięcia przejęcia majątku po zmarłym trzeba złożyć oświadczenie, w którym wskaże się chęć jego przyjęcia lub odrzucenia.

Jak odrzucić spadek?

W celu prawidłowego odrzucenia spadku trzeba spełnić określone formalności. Niezbędne jest przede wszystkim pilnowanie wymaganych terminów.

Zdecydować można się, także na dwie różne procedury odrzucenia spadku, czyli:

  • złożenie oświadczenia u notariusza,
  • złożenia wniosku do sądu.

Procedura przed notariuszem jest prostsza. Realizacja całej procedury wymaga dysponowania jedynie dowodem osobistym i wypisem z aktu zgonu spadkodawcy. Nawet ceny u notariuszy sprawiają, że jest to droższe rozwiązanie. Natomiast procedura sądowa będzie tańsza. Opłata sądowa to tylko kilkadziesiąt złotych. Z drugiej strony jest ona bardziej czasochłonna. Dotyczy to sytuacji, gdy w sądzie będą odbywały się rozprawy w sprawie. Jednak nie zawsze można spotkać się z taką sytuacją. Gdy nie przeprowadzi się procedury odrzucenia spadku, wówczas trzeba liczyć się z tym, że rozprawa sądowa będzie nieunikniona. Wynika to między innymi z tego, że gdy nie dopełni się terminów, wówczas nie można załatwić sprawy w kancelarii notarialnej.

Kancelaria adwokacka Pabianice – sprawy o odrzucenie spadku

Przeprowadzenie sprawy o odrzucenie spadku będzie dużo wygodniejsze i łatwiejsze, gdy skorzysta się z usług wyspecjalizowanych w prowadzeniu takich spraw kancelarii adwokackich. Podczas prowadzenia sprawy przed sądem klienta może reprezentować adwokat. Pozwala to ograniczyć konieczność samodzielnego uczestnictwa w rozprawie, gdy sąd wyśle wezwanie stawienie się w charakterze świadka na rozprawie spadkowej. Dodatkowo adwokat przygotuje zgodnie z wymaganiami prawa poszczególne wnioski, który zostanie złożony do sądu.