QL24 najlepsze arty w sieci | Lustro w domu – wszystko, co musisz wiedzieć
15756
post-template-default,single,single-post,postid-15756,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Lustro w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

W naszych domach umieszczamy lustra najczęściej jedynie w dwóch pomieszczeniach. Jest to zwykle łazienka oraz przedpokój. Tymczasem lustro może być znakomitym dopełnieniem wystroju każdego wnętrza, a także doskonale spełniać swoją rolę funkcjonalną. Jak dobrać odpowiednie lustro do pomieszczenia?

Lustro w łazience

Lustro jest jednym z bardzo ważnych elementów wyposażenia każdej łazienki. To w tym pomieszczeniu bowiem najczęściej wykonujemy różne zabiegi higieniczne i kosmetyczne, takie jak na przykład golenie czy dopracowywanie makijażu. Zwykle w łazience wystarcza nam lustro poziome, ponieważ nie wymagamy najczęściej, aby oglądać w tym pomieszczeniu całą swoją sylwetkę. Zazwyczaj interesuje nas głównie nasza twarz i dlatego lustro usytuowane jest nad umywalką. Ważne, aby dostosować ramę lustra do wystroju całej łazienki. Jeśli pomieszczenie urządzone jest w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, wówczas może wystarczyć nawet lustro bez ramy. Jeśli jednak preferujemy bardziej klasyczny wystrój, wtedy możemy pozwolić sobie na bardziej okazałe obramowanie naszego lustra.

Lustro w przedpokoju

Do przedpokoju wybierajmy raczej lustra o większych rozmiarach i prostokątnych kształtach. Tu bowiem najczęściej sprawdzamy całą naszą stylizację przed wyjściem z domu i zwykle oczekujemy, że zobaczymy się w całej naszej okazałości, aby zweryfikować, czy rzeczywiście wyglądamy dobrze. Na rynku dostępnych jest wiele mebli z wbudowanymi już lustrami. Są to najczęściej szafki i komody, w których zmieścić możemy wiele rzeczy. Obok lustra w przedpokoju można postawić funkcjonalne wieszaki, na których powiesimy nasze wierzchnie ubrania. Duże lustro będzie doskonałe do przedpokoju o małym rozmiarze, ponieważ w ten sposób optycznie powiększymy całe wnętrze i dzięki temu nie będzie ono już sprawiało klaustrofobicznego wrażenia.

Lustro w sypialni

Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do umieszczania lustra w pomieszczeniu sypialnianym. Rzeczywiście, kwestia ta ma zarówno swoje mocne plusy, jak i minusy. Zaletą posiadania dużego lustra w sypialni jest, tak jak już wspomniano wcześniej, optyczne powiększenie pomieszczenia. Wnętrze automatycznie staje się bardziej doświetlone, ponieważ słońce odbija się od tafli lustra, dzięki czemu do całej sypialni wpada więcej światła. Doskonałym rozwiązaniem w tym pomieszczeniu okazuje się być duża wbudowana szafa, której fronty będą pokryte właśnie lustrami. Dzięki temu zyskamy nie tylko optycznie większą przestrzeń, ale również bardzo dużo miejsca do przechowywania ubrań, pościeli i innych rzeczy. Jeśli nie mamy ochoty mieć w sypialni aż tyle lustrzanych powierzchni, warto zastanowić się nad umieszczeniem w tym pomieszczeniu mniejszych luster, na przykład nad łóżkiem. Bardzo dobrym pomysłem będzie również postawienie w sypialni toaletki, przy której kobieta będzie mogła codziennie wykonywać swój makijaż i przeprowadzać swoją wieczorną rutynę pielęgnacyjną. Niektórzy uważają, że lustra nie są zbyt dobrym rozwiązaniem w sypialni, ponieważ bardzo rozpraszają naszą uwagę, a to powoduje, że nie możemy efektywnie wypocząć i w pełni zrelaksować się.

Kinkiet nad lustro czy inne oświetlenie lustra?

Z pewnością wystrój każdego pomieszczenia zyska na jakości, jeżeli odpowiednio oświetlimy nasze lustrzane przestrzenie. W każdym pomieszczeniu możemy zdecydować się na nieco inne światła, aby zachować pewną różnorodność lub wręcz przeciwnie, pozostać w jednej charakterystycznej stylistyce. Bardzo popularnym oświetleniem jest kinkiet nad lustro, który jednak najczęściej nie jest traktowany jako główne źródło światła, a tylko jako element dodatkowy. Kinkiet nad lustro pozwoli doświetlić naszą twarz lub sylwetkę. Jeśli nie zastosujemy dodatkowego oświetlenia, możemy własnym ciałem rzucać cień na taflę lustra, przez co nie będziemy dobrze w niej widoczni. Tego chcemy raczej uniknąć. W kinkiecie nie trzeba montować żarówek o bardzo dużej mocy. Pamiętajmy, aby odpowiednio dobrać także barwę samego światła. Nad lustrami zaleca się raczej oświetlenie ciepłe.