QL24 najlepsze arty w sieci | Czym jest ostropest plamisty i czemu zawdzięcza swoją renomę?
15559
post-template-default,single,single-post,postid-15559,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Czym jest ostropest plamisty i czemu zawdzięcza swoją renomę?

Delikatna roślina z kwiatami przypominającymi astry, niegdyś brana za pospolity chwast, w obecnych realiach może oferować cenne przymioty, przede wszystkim względem podreperowania  wydolności i odnowy wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim traktuje ten artykuł, to bez dwóch zdań roślina od zarania dziejów poczytywana za świętą, z czym wiąże się dość znana wieść gminna.
 
Ostropest plamisty mielony – przed wiekami mit, obecnie wartościowa roślina
Ostropest plamisty posiada zachwycające bogactwo nie do przecenienia właściwości. Dawno temu roślinę tę miano za banalny, bezużyteczny chwast. W jej historii nie obyło się jednak bez zaistnienia  ciekawej opowieści, która przydała znamienia prawie mistycznej. Rzecz tyczy się nazwy gatunkowej Sylibum marianum. Według podań w okresie karmienia odrobina mleka Matki Boskiej zleciała na liść tej rośliny, co wywołało wytworzenie białych plam. Wierzenia doprowadziły do określania ostropestu tytułem mistycznej rośliny i to przez relatywnie długi czas.
 
W XXI wieku, nawet nie mając wiele szacunku do mitu , a także dawnych podań, obcujemy z ziołem o szeregu istotnych funkcjach, jakie spełnia w naszym organizmie. Kluczową rolę odgrywa bez wątpienia obecność zbioru flawonolignanów, które definiowane są jako sylimaryna.
 
Ostropest przymioty dla zdrowia a także dla  urody
 
Odnotowana sylimaryna posiada kluczową rolę w odnawianiu komórek wątroby lub ich ochronie. Zapewnia właściwą pracę całego narządu, strzeże przed negatywnymi konsekwencjami elementów toksycznych, ponadto poprawia procesy rozkładania pokarmu. Ostropest plamisty mielony, dodawany do herbaty, kawy oraz jedzenia – dla przykładu sałatek, oferuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
 
Z rośliny umiemy wyodrębnić taksyfolinę, która będzie wywierać bardzo dobry wpływ na działania w obszarze przeciwdziałania osteoporozie. Warto zauważyć że kosmetyki, które w specyfikacji mają ekstrakt z ostropestu, bardzo dobrze radzą sobie z pielęgnacją cery, przede wszystkim skóry suchej.
 
Ostropest jak stosować
 
Ostropest plamisty znajduje wyjątkowe właściwości  w rewitalizacji lub poprawie pracy wątroby. Może zapobiegać powstawaniu zmian miażdżycowych. Liczne eksperymenty medyczne potwierdzają, że zwielokrotnia łatwość odbudowy nerek. Aplikowany zewnętrznie wpływa na opóźnianie procesu niszczenia naszej skóry a także zabezpieczenie przed bolesnymi efektami działania promieni UV.
 
Ostropest plamisty jak z niego korzystać
 
Ostropest plamisty warto stosować w postaci kompletnych owoców tudzież startych, a także pozyskując macerat niczym „kleik” powstający z ziaren lnu. Ostropest jest cenionym elementem dużej liczby potraw. Ostropest może być użytkowany od środka i od zewnątrz, nie tylko w postaci wyciągów, ale i dodatków do napojów, kanapek jak również surówek.
 
Ostropest plamisty – zażywaj bezpiecznie
 
W przypadku dosypywania do herbaty zaleca się odmierzenie do 2 małych łyżek pokruszonej rośliny. Kuracja syropami z zawartością sylimaryny, winna zachodzić przez minimum 3 miesiące, podczas których będzie aplikowane 200-400 mg sylimaryny w 2-3 dozach, w trakcie doby.