QL24 najlepsze arty w sieci | Czym jest opinia techniczna budynku?
15657
post-template-default,single,single-post,postid-15657,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Czym jest opinia techniczna budynku?

Inwestorzy chcący podjąć się zakupu nieruchomości powinni najpierw przeanalizować czy dana inwestycja jest w ogóle opłacalna. Opinia techniczna budynku jest do tego podstawowym narzędziem, które pozwala oszacować, jak duże nakłady trzeba ponieść, aby doprowadzić budynek do optymalnego stanu.

 

Na czym polega wydanie opinii technicznej budynku?

Wydawaniem opinii technicznej na temat budynków mogą zajmować się ekipy budowlane lub biura projektowe. Ich praca polega na tym, że muszą jak najdokładniej opisać rzeczywisty stan budynku wraz z uwzględnieniem wszystkich istotnych aspektów, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania budowli, możliwości jego adaptacji pod określoną działalność oraz wykazują, jakie prace remontowe trzeba przeprowadzić, zanim zacznie się użytkować nieruchomość. Opinia techniczna budynku jest kluczowym elementem, na którym trzeba się skupić przed planowaniem jakiegokolwiek remontu. Jest to niezwykle istotne, gdyż niedoświadczony inwestor może źle oszacować potrzeby remontowe budynku lub nieumiejętnie zaplanować zakres prac. W konsekwencji może to znacząco podnieść koszty inwestycji.

 

Co powinna zawierać profesjonalna opinia techniczna budynku?

Profesjonalna ekspertyza, która skończy się wydaniem rzetelnej opinii technicznej budynku, powinna przede wszystkim zawierać precyzyjny opis budynku, który uwzględni jego podstawowe parametry. W kwestii bezpieczeństwa oraz oszacowania tego, jak długo budynek będzie mógł pozostać w eksploatacji, najważniejsze jest opisanie stanu fundamentów oraz jakości ich posadowienia, ścian nośnych, które trzymają cały budynek, stropów i słupów podporowych oraz dachu. Są to najważniejsze elementy, które należy rzetelnie opisać oraz poddać analizie przez zespół doświadczonych inżynierów, którzy ocenią czy dany budynek nadaje się do remontowania, czy raczej bardziej opłaca się go rozebrać. Niekiedy istnieje trzecia możliwość, która pozwala na gruntowny remont nawet tak newralgicznych elementów budowli, jak fundamenty czy ściany nośne. Chcąc dostać rzetelną opinię techniczną budynku, najlepiej jest zatrudnić do tego doświadczony zespół architektów, którzy współpracują z inżynierami, którzy na co dzień zajmują się remontowaniem obiektów.