QL24 najlepsze arty w sieci | 7 sposobów na hemoroidy
15766
post-template-default,single,single-post,postid-15766,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
czopki z propolisem

7 sposobów na hemoroidy

Żylaki odbytu, inaczej nazywane hemoroidami, to wśród Polaków wciąż temat tabu. Często wstydzimy się o nich mówić w towarzystwie, a nawet skonsultować naszych dolegliwości z lekarzem. Co zrobić, aby zmniejszyć objawy i raz na zawsze pozbyć się uciążliwych żylaków odbytu?

Nasiadówki z kory dębu na hemoroidy

Jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w przypadku żylaków odbytu są tak zwane nasiadówki. W tym celu warto wybrać odpowiednie zioło, z którego wykonamy napar, który posłuży nam do naszych nasiadówek. Na hemoroidy najlepiej działa kora dębu. Metoda ta sprawi, że hemoroidy wyciszą się, a my będziemy odczuwać zdecydowanie mniej uciążliwych dolegliwości.

Czopki z propolisem i inne środki na hemoroidy

Domowe sposoby na żylaki odbytu możemy wspomóc środkami, które są dostępne w każdej aptece. Będą to np. czopki, maści czy żele. Szczególnie polecane dla osób, które przez dłuższy czas zmagają się z hemoroidami są czopki z propolisem. Środek ten sprawi, że błony śluzowe nie będą aż tak podatne na podrażnienia. Czopki z propolisem zakupić możemy w aptece bez recepty.

Aktywność fizyczna przy żylakach odbytu

Mitem jest, że w przypadku hemoroidów należy powstrzymać się od każdej aktywności fizycznej. Trzeba jednak umiejętnie wybierać dyscypliny sportowe. Niewskazana jest np. jazda na rowerze, ale już gimnastyka czy taniec nie są zabronione. Umiarkowana aktywność fizyczna jest nawet zalecana – siedzący tryb życia sprzyja bowiem powstawaniu hemoroidów.

Odpowiednia dieta przy hemoroidach

Przy żylakach odbytu ważne jest również to, w jaki sposób się odżywiamy. Niejednokrotnie bowiem powstawanie hemoroidów związane jest z częstymi zaparciami. Dlatego też zaleca się dietę bogatą w błonnik, który przyspieszy pracę jelit. Warto pamiętać, aby przy takim sposobie odżywiania się pić codziennie dużo wody.

Właściwa higiena w przypadku żylaków odbytu

Również higiena odgrywa bardzo dużą rolę dla osób, które zmagają się z hemoroidami. Powinny one wybierać tylko delikatne środki, aby dodatkowo nie podrażniać odbytu. Mogłoby to bowiem spowodować, że dolegliwości nasilą się.

Okłady z lodu na hemoroidy

Jeśli żylaki odbytu wyjątkowo nam doskwierają, warto wykorzystać prostą metodę polegającą na przykładaniu do bolących miejsc kostek lodu. Oczywiście wcześniej należy je owinąć w delikatny materiał bądź po prostu chusteczkę higieniczną. Przykładanie zimnych przedmiotów pomoże ulżyć w bólu.

Specjalistyczne zabiegi na żylaki odbytu

Wielokrotnie bywa tak, że mimo stosowania wielu domowych sposobów, a także środków aptecznych, nie jesteśmy w stanie pozbyć się uciążliwego problemu, jakim są hemoroidy. Wówczas należy zgłosić się do lekarza, który zaproponuje odpowiednią terapię – możliwe, że wdroży również leczenie zabiegowe.